A+ A A-
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: προβλήματα συμπεριφοράς

προβλήματα συμπεριφοράς 5 years, 7 months ago #612

• AMIVO
  • ( User )
  • Fresh Boarder
ο γιός μου απο την μέρα που γεννηθηκε εχω παρατηρησει οτι ειναι πολυ διαφορετικος απο αλλα παιδια τωρα ο γιος μου ειναι 5 χρονων παει προνηπιο σε δυο κεντρα λογοθεραπειας που ειχα παει μου ειχαν πει οτι δεν συνεργαζεται το παιδι.στο πρωτο που πηγα δεν μου το ειπαν ακριβως αλλα αφησαν να εννοηθει οτι το παιδι εχει αυτισμο μου μιλησαν για κατι διαφορετικο οχι οτι θελει λογοθεραπεια .ειναι πλυ μικρος μου ειπανε και δεν μπορεινα συνεργαστει και ετσι το πηρα .εβλεπα μια εκπομπη και απο εκει εμαθα πολλα γιαα τον αυτισμο μετα μπηκα στο ιντερνετ πληροφοριες βιβλια .διαβαζω και βλεπω οτι το παιδι εχει πολλες ομοιοτητες τα ποιο πολλα που διαβαζω λεω συνεχεια και αυτο το κανει και αυτο ο μικρος απο πολυ μικρος απο 1 ετους εφτιαχνε παζλ.συνεχεια σημερα φτιαχνει αρκετα παζλ χωρις να του τα δειξουμε εχει πολυ καλη μνημη.η δασκαλα του μου λεει οτι ειναι πολυ εξυπνος αλλα ιδιαιτερος.δεν επαιζε με κανενα παιδι σχολειο και τα παιδια με επιαναν και μου λεγανε να τον παρω εχεις πολυ παραξενο παιδι το ξερεις δεν αφηνει κανεναν να τον ακουμπαει.στεναχωριομουν προσπαθουσα να βλεπω τα πραγματα οτι ειναι φυσιολογικα .αυτα ειναι πολυ λιγα σε αυτα που ζω με τον Γιαννη τα 5 χρονια .δεν του αρεσει γενικα να του επιβαλεσαι αντεδραει πολυ περιεργα δεν του αρεσει να τον χαιδευεις δεν του αρεσει να πεφτει η βροχη επανω του τρελαινεται.ειναι πολυ τακτικος βεβαια απο μονος του σε καποια πραγματα στο θεμα φαγητου υπνου εχει ενα προγραμμα απιστευτο ποτε δεν ζηταει τιποτα ποτε δεν μου εχει πει μαμα θελψ αυτο.απλα τα βλεπει και μου τα δειχνει.οτι καινουργιο για αυτον ειναι πολυ ασχημο.αλλαξα την κοπελα που τον κραταγε με την πεθερα μου και η συμπεριφορα του στο σχολειο ηταν απιστευτη μου ελεγε δασκαλα πραγματα οτι τα εκανε ο Γ ιαννης και δεν μπορουσα να πιστεψω.περναγε ο καιρος και ετσι σταματησα απο την δουλεια μυ και ειμαι στο σπιτι και τα πραγματα για αυτον εχουν επανελθει.εναι τοσα πολλα που δεν ξερω απο που να παρω πληροφοριες εαν ειχα δει αυην την εκπομπη πολυ νωριτερα θα συμπεριφερομουνα στονΓιαννη διαφορετικα εγω τον θεωρουσα παντα φυσιολογικο και οτι περιεργο εκανε με εκνευριζε γιατι ηταν τα παντα διαφορετικα.θελω να μου πειτε πως μπορω να του εξηγησω οτι οταν σε χαιδεψει καποιος η σε ακουμπησει δεν χρειαζεται να κανεις ετσι και ειναι απολυτα φυσιολογικο.οταν τον ακουμπησει το οτιδηποτα τον Γιαννη ειδικα στο κεφαλι ειναι ικανος να πεσει κατω οπουδηποτε και να ειναι και να τριβετε στο δρομο δεν θελει να τον σπρωξει κανεις ουτε καταλαθος πεφτει κατω σαν να τον παινει αμοκ.και θελω να ρωτησω πως μπορω να του εξηγησω οτι οταν μου λεει κατι δεν χρειαζεται να μου τοο λεει δεκα φορες αλλα μια αντε δυο ειναι αρκετες.επαναλαμβανει πραγματα σε ασυντονιστο χρονικο σημειο.για π.χ τον ρωτησε ενας γιατρος τι ειναι αυτο Γιαννη και το παιδι τον κοιταζε και του ειπε οτι εχθες μας πηγε η μαμα βοτα με το μπιμπιπ.Ογιατρος ξαναρωτησε και μου λει καλα ειναι ενταξει ειναι λιγο στον ψιλοκοσμο του?και χαμογελασε εγω ενιωσα πολυ ασχημα ο γιατρος ηηταν οφθαλμιατρος και τον ειχα παει για εξεταση για το σχολειο του για ενα χαρτι.εχω και ενα κοριτσακι 3 χρονων με το κοριτσι ειναι τα παντα φυσιολογικα με την ομιλια της με τις αποριες της και πολλες φορες με ρωταει μαμα γιατι ο Γιαννης κανει ετσι?οταν τον βλεπει να χτυπιεται .θα ηθελα την βοηθεια σας.θα ηθελα να πληροφορηθω δεν ξερω πως πρεπει να συμπεριφερθω.

Re:προβλήματα συμπεριφοράς 5 years, 7 months ago #613

• FouliBakali
  • ( Moderator )
  • Moderator
καλημέρα σας αγαπητή,

Αυτό που ρωτάτε δεν είναι καθόλου εύκολο να απαντηθεί με μερικές λέξεις. Η απάντηση αποτελεί μέρος από μια δια βίου εκπαίδευση, για αυτά τα παιδιά.
Απ’ότι διαβάζω, πέρα από λογοθεραπευτές δεν έχετε επισκεφτεί κανέναν άλλο ειδικό, παιδονευρολόγο ή αναπτυξιολόγο. Το παιδί πιθανά να βρίσκεται σε μια πολύ καλή φάση, ωστόσο θα χρειάζεστε ένα υποστηρικτικό-συμβουλευτικό περιβάλλον, όπου θα συζητάτε και θα σας δίνονται οδηγίες για την αντιμετώπιση της άκαμπης και στερεότυπης συμπεριφοράς του.

Γράψτε μου και πάλι, για ότι θελήσετε!

Re:προβλήματα συμπεριφοράς 5 years, 7 months ago #614

• FouliBakali
  • ( Moderator )
  • Moderator
αγαπητή AMIVO

επικοινώνησα με το μέλος μας angela. Είναι ένας άνθρωπος με θέρμη και πολύτιμη εμπειρία στο θέμα που συζητάμε. Εκτός από αυτό θεωρώ ότι οι γονείς επικοινωνείτε πολύ καλύτερα μεταξύ σας. Διαβάστε λοιπόν το μήνυμα της:

\"το μονο που εχω να συμβουλεψω την παρούσα στιγμή, σε εκεινη την μανουλα, ειναι να παει σε παιδονευρολογο ή αναπτυξιολογο σε ένα απο τα τρία Παίδων Αττικής, έτσι ώστε επιτέλους μετά απο εξετάσεις, να παρει μια γνωμάτευση εγκυρη και να ξερει με τι εχει να κανει.
Αυτα που βλεπει στο παιδί της εχουν μια ονομασία (ολα δειχνουν ΔΑΔ/αυτισμο) και επειτα μπορώ να την συμβουλέψω τι εναλλακτικες εχει ως προς παιδοψυχιατρο , κεντρα ημερας, σχολικά πλαισια, νομοθεσία κλπ
Ολα ξεκινάνε απο την εγκυρη ιατρική γνωμάτευση.\"

Τα ξαναλέμε λοιπόν
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.38 seconds

ΔΥΣΓΡΑΦΙΑ

nosmoke

Χρήστες

Επαγγελματικός προσανατολισμός

Sign In or Create Account

Καλώς ήρθες.:)