A+ A A-
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Διασπαση προσοχης ?????

Διασπαση προσοχης ????? 4 years, 5 months ago #728

• Mozart
  • ( User )
  • Fresh Boarder
Ειμαι 19 χρονων-φοιτητης .Νομιζω οτι εχω διασπαση προσοχης.1)Απο το δημοτικο ειχα μεγαλο προβλημα στην απομνημονευση και εψαχνα συνεχως μεχρι και τωρα τροπους κυριως (σχηματικα)να θυμαμαι καλυτερα.Παρολο που ημουνα αριστος μαθητης δεν μπορουσα ν ασυγκεντρωθω σε κατι που διαβαζα και οσο πηγεναι δυσκολευομουνα περισσοτερο οπως και τωρα.Θυμαμαι οτι διαβαζα στο Δημοτικο ,Γυμνασιο και Λυκειο πολυ και ΠΑΝΤΑ στα διαγωνισματα δεν τα πηγαινα τοσο καλα (σε σχεση με το διαβασμα που εκανα)γιατι εκανα παντα λαθη απροσεξιας,θυμαμαι παντα οχι μονο στα τεστ αλλα γενικα επειδη ξεχναγα που μου ελεγε ο Πατερας μου &quot;καλα που το εχεις το μυαλο σου&quot;,ελεγα δεν θα ξανακανω απροσεξιες ή δεν θα ξεχασω βασικα πραγματα αλλα παλι τα ιδια.Παντα ειχα ελαχιστους φιλους.ειμαι παρορμητικος και ευθυς και παντα ειμαι σε εγρυγορση σαν να εχεις πειει 10 καφεδες(δεν πινω ποτε καφε).Ειμαι μοναχικος μου αρεσει παρα πολυ το πιανο,η ζωγραφικη,φυσικη και μονο οταν κανω ενα απο αυτα τοτε καταλαβαινω οτι παιφτω σε συγκεντρωση δεν καταλαβαινω ποτε περνανε οι ωρες καθολου.Αρκετοι συνομιλικοι μου αλλα και η οικογενεια μου εχουν πει πολλες φορες οτι οταν μιλαω δεν καταλαβαινουν τι λεω και χρησιμοποιω περιεργη και δυσκολη συνταξη και με ασαφιες το οποιο δεν το αντιλαμβανομαι και μου φαινεται κανονικη.Ποτε δεν μπορουσα να οργανωθω ουτε το δωματιο ουτε στις εργασιες μου (ετσι μου ελεγε ο πατερας μου τι να κανω) και συχνα χασομερουσα χωρις να το καταλαβαινω.Παρα πολυ συχνα πιανω τον εαυτο μου να αδρανοποιειται σαν να ατενιζει τον οριζοντα και το μυαλο μου να κοιμαται-σβηνει σαν να ξεκουραζεται, δεν ξερω.Οταν καθομαι να κανω κατι καθομαι 10 λεπτα και εστω ο ελαχιστος θορυβος με αποσπαή αρχιζω να ξινομαι ,ή πεταγομαι απ την καρεκλα και στριφογυρναω στο σπιτι.Μου φαινεται οτι το μυαλο μου ειναι σαν ενας ηλιος με ακτινες που πεταγονται εδω και εκει σε παρα πολλα πεδια αλλα δεν μαζευονται ποτ εστο κεντρο του ή σαν ενας αχταρμας μεσα στο κεφαλι ,σαν ενα κουβαρι. Τωρα που ειμαι φοιτητης και δεν εχω καποιον ν αμε οργανωνει δεν μπορω να συγκεντρωθω και δεν παω καλα στα μαθηματα ακομα και αν διαβασω(διαβαζω και δεν τα παω καλα).ΑΛΛΑ το σημαντικοτερο που με &quot;κουφαινει&quot; εντελως ειναι οτι αν δεν κοιμηθω καθολου ενα βραδυ και παω συνεχομενα το πρωι στη σχολη τοτε ειμαι πολυ ποιο ηρεμος και συντεντρομενοςχωρις να ειμαι παρορμητικος και τοσο ευστροφος που να κοιταω περα δωθε συνεχεια.και παρακολουθω αν και νυσταγμενος με μεγαλυτερη συνεση το μαθημα. Δεν εχω πει σε &quot;γιατρο&quot; .Σκεφτικα οτι αν εχω διασπαση προσοχης ,που μαλλον εχω, να παρω Ριταλινη και ν απαιρνω ελαχιστο (το 1/4)της κανονικης δοσης μπας και βοηθησει αλλα διαβασα οτι προκαλει καποια προβληματα ως συνεπειες και εθισμο.τι λετε ?<br><br>Post edited by: Mozart, at: 2010/04/21 05:30

Re:Διασπαση προσοχης ????? 4 years, 5 months ago #729

• FouliBakali
  • ( Moderator )
  • Moderator
Καλησπέρα Mozart,

Αρχικά συγχαρητήρια που τα κατάφερες και πέρασες σε κάποια σχολή. Έχει αυτή σχέση με τα ενδιαφέροντά σου, ζωγραφική και μουσική?
Έχεις πολύ καλή ενημερότητα πάνω στο πρόβλημά σου, προσπάθησες ποτέ μόνος σου να ελέγξεις το χρόνο που μπορείς να μείνεις συγκεντρωμένος? Αναφέρεις πως για 10 λεπτά μπορείς να μείνεις ήσυχος, αυτό το όριο, έχεις δοκιμάσει να το ξεπεράσεις?
Αν έχεις ένα γραπτό πρόγραμμα μπορείς να το ακολουθήσεις ή πρέπει να υπάρχει κάποιος που θα πρέπει να σου υπενθυμίζει τι έχεις να κάνεις? Αν ισχύει το πρώτο, δες λίγο εδώ μια πρόταση για μέθοδο αποτελεσματικής μελέτης

Ναι το Ritalin προκαλεί εθισμό και πρέπει να λαμβάνεται με μεγάλη προσοχή. Χορηγείται κατόπιν συνταγής γιατρού και καλό είναι, όποιος το λαμβάνει να παρακολουθείται από τον ειδικό.
Μην σε «κουφαίνει» το γεγονός, πως όταν δεν κοιμάσαι έχεις μεγαλύτερη συγκέντρωση. Αυτό συμβαίνει, διότι δεν αναπληρώνεις την περίσσεια ενέργεια, που διαθέτεις. Επιπλέον, αυτό δείχνει πως θα μπορούσε να σε βοηθήσει η καθημερινή άσκηση. Τι λες πάνω σ’αυτό?
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.75 seconds

ΔΥΣΓΡΑΦΙΑ

nosmoke

Χρήστες

Επαγγελματικός προσανατολισμός

Sign In or Create Account

Καλώς ήρθες.:)