A+ A A-
Welcome, Guest
Username Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 4 years, 5 months ago #675

• αχτιδα
  • ( User )
  • Fresh Boarder
Καλη σας μερα κ συγχαρητηρια ακομη μια φορα για την τοσο χρησιμη ιστοσελιδα σας.θα ηθελα να ρωτησω αν ενα παιδακι 7,5 ετων μπερδευει τα οδοντικα συμφωνα π.χ.κ και τ,β καιδ στον γραπτο λογο κυριως εχει αναγκη απο λογοθεραπεια η χριζει ειδικης αγωγης!Στο σχολειο ο δασκαλος δεν μου εχει αναφερει τιποτα σχετικο,παρ ολο που στην ορθογραφια του διορθωνει λαθη τετοιου τυπου.Επισης κ σε ασκησεις γραμματικης τα αφηνω αδιορθωτα για να τα δει αλλα κ παλι απλα τα διορθωνει.Σαν συμπεριφορα ειναι ενα πανεξυπνο παιδι αρχηγος σε ομαδα παιδιων κ κοινωνικοτατος.Σας ευχαριστω πολυ.
The following user(s) said Thank You: FouliBakali

Re: ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 2 years, 1 month ago #762

• linaki
  • ( User )
  • Fresh Boarder
καλημερα ειμαι ατομο με δυσλεξια και διασπαση προσοχής οπως και ο γιο σου μονο που εγω το εχω σε βραδικοινιτικοτιτα.ειχα προβληματα στο σχολειο.
και στην ορθογραφια και αναγνωση. και στα μαθηματικα. αλλα και εμενα οι δασκαλοι δεν το καταλαβαν.
μπερδευα το 3 με το ε και το 9 με το 6 και το αντθστροφο. δεν εβαζα οξιές οπωσ τωρα καλη ωρα. ολα αυτα τα παραπανω και λλα τοσα που εχω περασει για να σου τα πω πρεπει να γραψω βιβλιο ειχει ως αποτελεσμα να μην ειχα αυτοπεποίθηση . και πιστη στον εαυτο μου, φαντασου ουτε οι γονεις μου δεν ψαξανε γιατι οι δασκαλοι στο δημοτικο λεγανε οτι ¨δεν καταλαβαινω πολλα, μια μαιτρια μαθατρια.
στο θεμα μας. θα πας τον μικρο σε ενα dislexian center του παυλιδη ειναι ιδιοτηκο(ψαξε στο internet). θα κανει το τεστ και θα σου πουνε τι εχει. μετα θα τους ρωτησεις για κρατικη πυστοποιηση (να ξερει εχει...). θα πατε εκει αλλα μην πεις οτι πηγες σε ιδιοτικο.
και μια συμβουλη. το δυσλεξικο παιδι θελει ενθαριση πνευματικη. να ειναι αποδεκτω απο τον κοικλο του μα πανω απολα απο την οικογενεια του. οπια ερωτηση εχεις εγω εδω ειμαι.
Last Edit: 2 years, 1 month ago by linaki.
The following user(s) said Thank You: FouliBakali, αχτιδα

Re: ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 2 years, 1 month ago #763

• αχτιδα
  • ( User )
  • Fresh Boarder
linaki σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Για να πω την αληθεια κανενας δασκαλος δεν μου ειχε πει
τιποτα.Μονη μου τ ανακαλυψα ολα αυτα.Ενα περιστατικο που θα σου πω ηταν το αποκορυφωμα ,αυτο που μ εκανε να αποτανθω στο ιατροπαιδαγωγικο κεντρο(γιατι πηγαμε κ εχουμε κ διαγνωση)τωτα περιμενουμε
το ΚΔΑΥ ποτε θα μας ειδοποιησει.Στο θεμα μας λοιπον...καναμε αντιγραφη κ εγω καθομουν διπλα του.εκεινη
την ωρα περνουσε στον δρομο μια μεγαλη νταλικα κ τα τζαμια ετριξαν.Τοτε σηκωθηκε απ το τετραδιο του πηγε στο τζαμι κ ενω φυσικα ειχε φυγει η νταλικα για να δει τι γινεται....απ οτι βλεπω ομως ειναι κ κληρονομικο το θεμα.Το εχει κ ο μπαμπας.Το μεγαλο θεμα απ οτι βλεπω κ διαπιστωνω ομως δεν ειναι το
σχολειο αλλα η συμπεριφορα μεσα στο σπιτι.Δεν μπορει να βαλει προγραμμα ,ενα γραφειο ομοιο με το χαος,αφηνει πραγματα παντου χωρις να τα μαζευει,μονιμως πρεπει να του βαζεις ορια σχετικα με την ωρα.σαν να μην εχει αισθηση του χρονου.κ γενικα θελει εναν ανθρωπο ...<απο πανω του>.
The following user(s) said Thank You: linaki

Re: ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 2 years, 1 month ago #764

• linaki
  • ( User )
  • Fresh Boarder
γεια σου αχτιδα μπραβο εχει εναν ανθρωπο διπλά του που θελει να κοιταει μπροστα.(τι ζωδιο εισαι? )
οταν εμαθα πως εχω δισλεξια και διάσπαση προσοχής κατα τυχη σε ενα video clab ήταν στα 24 και τώρα είμαι 26 τότε είχα παθει σοκ
.
αναγκαστικα να παω σε ψυχολογο. γιατι δεν μπορουσα να δεχτω οτι τοσα χρονια θεωρούσα τον εαυτο μου χαζο. και το test I.Q να δειχνει οτι ειμαι μαθήτρια του 20.
στο θέμα μας.
με βάση τα λογία της ψυχιάτρου που πήγα
ναι ειναι κληρονομικό
πρόβλημα δεν θα εχει ενα παιδι οταν κανει το τεστ στα 4
ενα δυσλεξικό παιδι εχει πανω απο ολα ελευθερο πευμα δηλ. επειδη εχει υπερκηνητικοτητα φανταζομαι πως πρεπει να βαριεται ευκολα οπως και εγω! εχει αναγκη να εξαιλησεται ραγδαία και θεωρητικά και πρακτικά.
για μενα εαν ήμουν στην θεση σου θα κοιτουσα την ποιοτητα "του σχολειου" και μια δευτερη ασχολεια καλητεχνικη, οπως θεατρο, στοιβο, παραδοσιακοι χωροι. κ.α ετσι θα τον ελενχεις χωρις να το πιαιζεις. και βεβαια ο δισλεξικος θελει οροια γιατι το ματι καταγραφει 5,000 και κατι εικονες το δευτερολευτο, μπορει ν΄ακουει 4 5 6 ομιλίες οι θορύβους ταυτοχρονα και να μηλαει η να ακουει κατι αλλο. αυτα ειναι λιγα παραδηγματα απο την εξυπναδα του γοιυ σου που τον σκλαβονει το σωμα του. ο πνευματικος μου ειχε δωσει ενα θρησκευτικο ενθετο που ελεγε ¨δυσλεξια δωρο θεου". θα δεις το παιδι σου να αλαζει οταν του μαθεις να κανει η να υλοποιει τους στοχους του εναν εναν χωρις ανχος (δεν χρειαζεται πιεση δωστον το αισθημα της αυτοπεποίθησης )

Υ.Σ να κανει παρεα με εξοισου εξυπνα ατομα οπως και το δικο σου. με η χωρις δυσλεξια. συγγνωμη δεν ξερω σε τη θρησκια πιστευεις αλλα καλο ειναι να του βρεις και καποιον πευματικο οχι απλο παπα.γυγγνωμη και παλλι για ενα τοσο προσοποικο θεμα. περιμένω νεα.
Last Edit: 2 years, 1 month ago by linaki.

Re: ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 2 years, 1 month ago #766

• KATSOURAKI
  • ( User )
  • Fresh Boarder
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΙΡΛΕΝ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΠΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΗ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΚΗ ΚΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ. ΤΟ 50 % ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΙΡΛΕΝ ΚΑΙ ΤΟ 33% ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΩΣ ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΑ. Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΙΡΛΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 46 ΧΩΡΕΣ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΤΟΜΑ ΦΟΡΑΝΕ ΕΙΔΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ ΙΡΛΕΝ. ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΙΡΛΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ-ΔΙΑΓΝΩΣΤΗ ΙΡΛΕΝ.
The following user(s) said Thank You: FouliBakali

κδαυ Κορωπιου Ανδριανου 26! 1 year, 6 months ago #794

• αχτιδα
  • ( User )
  • Fresh Boarder
...σε συνεχεια της Οδυσσειας της αξιολογησης σχετικα με την δυσλεξια,αναφερω
οτι αυτην την εποχη ο μεγαλος μου υιος θα αξιολογηθει απο ΚΔΑΥ.Τρια χρονια
δηλαδη μετα την διαπιστωση μου οτι κατι <δεν παει καλα> κ την δραστηριοποιηση
σχετικα με το πως μπορω να βοηθησω.
Μεσα σε 3 χρονια ομως πολλα αλλαζουν!Η διασπαση προσοχης εχει μειωθει
αισθητα ομως δεν εχει παψει να υπαρχει.Το παιδι ανταποκρινεται κ αποδιδει
πληρως οταν προκειται για ιδιαιτερα μαθηματα.Εχει εκδηλωσει πλεον επαγγελματικη
κληση.Στα τεχνολογικα μαθηματα συγκεκριμενα ειναι απιαστος.Φυσικα κ τον ενθαρρυνω
Κατι ακομα που ισως σας φανει χρησιμο.Οι βαθμοι του(προφορικοι-γραπτοι)
παρουσιαζουν χασμα.Στα προφορικα φυσικα ειναι top!
Επισης την ιδια παλι εποχη αξιολογειται κ ο μικροτερος υιος μου(δημοτικο)
με τελειως διαφορετικα συμπτωματα,ενω στην περιπτωση αυτη απουσιαζουν
κ διασπαση προσοχης κ υπερκινητικοτητα.
The following user(s) said Thank You: editor, FouliBakali
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.99 seconds

ΔΥΣΓΡΑΦΙΑ

nosmoke

Χρήστες

Επαγγελματικός προσανατολισμός

Sign In or Create Account

Καλώς ήρθες.:)